Pomem Parkuru

0
PAYLAŞ

POMEM PARKURUNDA İLK GÜN ANTREMANINDAN SONRA NEDEN KASLARIM AĞRIYOR ?

Pomem Parkuru için ilk kez spora başlayacaksınız ve hemen ertesi gün sizi bekleyen hamlık ağrısı ya da halk arasında et kesiği ağrılarınız olacak. Bu ağrıların bilimsel adı geç gelen kas yorgunluğudur.Bu ağrıların en farklı tarafı ise o güne kadar varlığından haberdar olmadığınız bir çok kas ve kas grubunuzu hissetmeye başlarsınız.
Pomem parkurunda sağlam bacak çalıştıysanız ertesi gün merdiven dahi inip çıkamayabilirsiniz. Ya da kol çalıştıysanız ufak bir şeyi bile kaldıramayabilirsiniz.
Pomem Parkur çalışmalarınızdan sonra öncelikle bu kas ağrılarını hissetmeniz gayet doğal. Vücudunuzu çalıştırmak, kaslarınızı geliştirme sürecinin bir parçasıdır. Bu ağrılar spordan 8-24 saat arasında başlar. 3 güne kadar devam edebilir. Hatta artarak devam edebilir. 3. Günden sonra azalarak yok olur.
Pomem parkuru çalıştığınızda dört temel durumda hamlık ağrıları yaşayabilirsiniz:

Pomem parkuru için ilk kez spora başlıyorsanız kas ağrıları hissetmeniz çok normal. Daha önce çalıştırmadığınız şekilde kaslarınızı çalıştırdığınız için kaslarınızın buna adapte olması için zamana ihtiyacı vardır. Bu nedenle spora ilk kez başladığınızda fazla yüklenme yapmayın yavaştan alın.

Spora ara vermiş olabilirsiniz, tekrar spora başladığınızda kafanız en son yaptığınız sporu hatırlayacaktır fakat bedeniniz biraz daha geride kalacaktır. Ve siz bedeninizin sesini dinlemelisiniz. Birden zorlarsanız hem sakatlık yaşayabilirsiniz hem de hamlık ağrılarınız çok daha fazla olacaktır. Spora geri döndükten sonra mutlaka yavaştan başlayın ve tempoyu zamanla artırın.

Pomem parkurunda üç gün aynı istasyon çalışıp daha sonra farklı hareketler isteyen başka bir pomem parkur istasyonu çalışmanızda hamlık ağrısı yaşamanıza neden olabilir çünkü programınız değiştikçe farklı kas gruplarına yüklenme yapılacaktır. Gelişim için vücudu şaşırtarak antrenmanlar da yapmak gerekir. Bu değişiklikler yine hamlık ağrısına neden olacaktır.

Spor dışı nedenlerden dolayı da hamlık ağrısı çekiyor olabilirsiniz. Yeterince iyi beslenemiyor ve uyuyamıyorsanız da kas ağrısı yaşarsınız. Çünkü vücudunuz için gerekli besini almıyorsanız ve dinlenmiyorsanız kas ağrıları yaşamanız kaçınılmaz.

Pomem parkuru bana göre ağır yapamıyorum dememelisiniz. Vücudumuz her şeye alışabilir ve gelişebilir. Bunun için sadece antrenmanları aksatmadan tekrarlamak gerekiyor. Küçük hamlık ağrılarını dert etmeyin sadece devam edin. Çünkü bunlar en fazla iki üç hafta sürecektir.

POMEM PARKURU ÇALIŞTIKTAN SONRA HAMLIK AĞRILARIM VAR BUNUN İÇİN NELER YAPABİLİRİM ?

Ağrı olan bölgeyi gerin ve rahatlatın.

Çok ağrım var spora gidemem deyip yatarsanız, hamlık ağrılarını daha uzun süre yaşarsınız. Vücudunuzu çalıştırın. Mümkünse ertesi günağrı olan kas grubunu zorlamadan yine çalıştırın. Örneğin bacaklarınız ağrıyorsa hafif yürüyün, ip atlayın, bir kaç squat yapın. Ve kesinlikle yaptığınız sporu aksatmayın. Çünkü aynı kas grubunu farklı bir şekilde çalıştırarak çok daha iyi hissedeceksiniz.

Spor sonrası iki dakika sıcak suyun altında bekleyin, devamında otuz saniye soğuk suyun altında bekleyin. Ağrı olan bölgeyi soğuk su altında ovarak rahatlatın. Bunu bir kaç kere tekrarlayın.

Masaj yaptırabilirsiniz. Spordan sonra 1-6 saat içerisinde Foam Roller egzersizleri yapabilirsiniz.Bu egzersizler sizi çok rahatlatacaktır.

Yapacağınız spora başlarken ve bitirirken çok iyi ısınma ve soğuma yapmalısınız.

Kaslarınızın kendisini yenilemesi ve güçlenmesi için iyi beslemelisiniz. Yeterli protein karbonhidrat ve mineral aldığınızdan emin olun.

Vücudunuzun gelişim ve büyümü hormonu salgılaması için iyi bir dinlenme şart. Uyku kalitenizi artırın.

Çok daha fazla bilgi edinmek isterseniz web adresimizi ziyaret ediniz…

https://www.pomemkurslari.com/pomem-parkur

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here